Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Doğru Soluk Alma

dogru-soluk-almaAğzımızdan çıkan her ses ve konuşma işlevi öncelikle nefes alış verişimize bağlıdır. Akciğerlerimizden gelen soluğumuz gırtlağımızda tını oluşturarak burun boşluğunda şiddetlenir ve dilimizin yardımı ile farklı seslerin çıkışı sağlanır. Bunun sonucunda konuşma dediğimiz eylemi gerçekleştiririz.

Doğru soluk almamız da akciğerimizi görevine uygun kullanmamızda yatar. Diyafram, bronş ve soluk borumuzun yardımıyla aldığımız her nefes yaşamsal aktivitelerimizi yerine getirmeyi sağlarken sesimizin çıkışını da şekillendirir. Diksiyon derslerinin temel eğitimlerinden biri olan soluk alma da doğru tekniklerle diyaframı ve sesleri kontrol etmeyi sağlıyor. Ayrıca vurgu ve tonlama teknikleri de buna göre öğretiliyor.

Nefesinizi Kontrol Altına Alın!

Peki doğru soluk almayı nasıl başaracağız? Temeli soluğu kontrol almaya dayalı eğitimlerde kişilere okuma ya da konuşma sırasında dengeli nefes kullanımı ve teknikleri öğretilir. Esas olan konuşma sırasında soluğun azar azar kullanılmasıdır. Bunun dışında diğer ipuçları ise:

 • Sakin ve derin nefes alın.
 • Düzenli ve hızlı olmasında yarar var.
 • Omuzlarınızı ve göğüs üst kısmınızı hareket ettirmeyin.
 • Diyafram kasınıza karnınızı dışarı iterek yeterli boşluğu sağlayın.
 • Omuzlarınıza ağırlık vermeyin.
 • Aldığınız havayı orantılı kullanın.
 • Çok dar kıyafetler giymeyin.
 • Ayrıca dirseklerinizi geriye iterek aldığınız nefeste göğsünüz şişken soluğunuzu tutun ve karın kaslarınızı kasarak havayı dışarı itin. Solunum yollarınız açılacak ve egzersiz yapmış olacaksınız.
 • Bunun yanında diyaframımızın sertliğini ayarlayarak seslerin istenen vurgu ve tonlamada çıkmasını sağlayabiliriz. Uzman eğitmenler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.
 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:32
Son Yorumlar
 • esin taş
  diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
 • UGUR
  Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 22 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi