Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Hitabet Sanatı ve Sunum

Hitabet Nedir?

Yunanca “rhetoric” kelimesi ile karşılık bulan hitabet temel anlamı ile güzel konuşma sanatı olarak nitelendirilir. Bir düşünceyi savunmak ve dinleyicilere benimsetmek amacı ile yapılan söz söyleme işidir.

Nesir türlerinden biri olarak kabul edilir ve ilgi uyandıran konular ile hitap edilen toplumun sosyal ve kültürel yapısı göz önüne alınarak oluşturulur.

Hitabet Sanatı

Hitabet Sanatı ve SunumBir fikri, davayı dinleyicilere aktarmak ve onları etkilemek için yapılan hitabet, yazının bulunmasından çok önce toplumsal düzeni sağlamak için kullanılmıştır. Aydınların ve devlet kurucularının halkı bilgilendirmek amaçlı hazırladıkları sözlü sunumlardır. Demosten, Cicero bu sanatının en ünlü isimleridir.

Hitabet sanatı yüzyıllardır kullanılan bir yöntem olarak farklı kullanım alanlarına göre değişik kalıplarda olabilir. Örneğin;

 • Siyasi hitabet; politik konularda söylenen nutukları kapsar. Genellikle meclislerde, parti toplantılarında, mitinglerde kullanılır.
 • Hukuki; mahkeme ve davalarda kullanılır. Savunma ya da suçlama amaçlı olur.
 • Askeri; savaş ve barış durumlarında komutanların erleri cesaretlendirmek için söyledikleri sözlerdir.
 • Bilimsel; akademik toplantılarda, derslerde, sempozyum ya da panellerde kişinin görüşünü ve tezini savunması için yaptığı konuşmalardır.
 • Genel hitabet; televizyon, radyo gibi dinleyici kitlesi olan kurumlarda toplum tarafından tanınan ve kabul görmüş kişilerin yaptıkları konuşmalardır.

Sunum Nasıl Yapılır?

Sunum kişilerin belirli bir konu hakkında düşüncelerini sözlü ya da yazılı olarak aktarma biçimidir.

Teknolojinin gelişmesi ile elektronik aletlerle desteklenen bu yöntem alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Öncelikle plan ve hazırlık aşamalarını içerir. Sonrasında gerekli verilerin toplanması, bilgilerin düzenlenmesi ve tekrarlar ile kişi kendini sunuma hazırlamalıdır.

Katılımcıların anlayacağı dilde ve tane tane konuşulmalıdır. Uygun ses tonu ve vurgulamalar ile kişi düşüncesini dinleyicilere aktarır. Konuya hakim olmak esastır. Genellikle çalışma hayatında ya da eğitim öğretim kurumlarında kullanılan sunumların yöntemleri, nasıl olması gerektiği gibi konular diksiyon kurslarında öğretilmektedir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:34
Son Yorumlar
 • esin taş
  diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
 • UGUR
  Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 26 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi