Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Jest, Mimik ve Beden Dili

Jest, Mimik ve Beden Dili Nedir? – İfadelerinizi Anlamlandırın

Fransızca “geste” kelimesinden gelen kişilerin el, kol, ayak ve beden hareketlerinin tamamına verilen isimdir. Mimik ise duyguların ve düşüncelerin yüz kaslarının hareketi ile anlamlandırılmasıdır. Beden dili kavramı da jest ve mimikler ile bunlara ek olarak duruş, bakış ve diğer ifade tarzlarının toplamı anlamında gelir.

Jest, Mimik ve Beden DiliTek başına bir iletişim aracı olan bu kavram jestlerin ve mimiklerin doğru duygu ve düşünceleri kullanarak oluşturulur. Kişilerin konuşmadan dahi hareketlere yüklenen anlamlarla birbirlerini anlamalarını sağlar.

Nasıl Kullanılır? – Duygularınıza Yol Gösterin!

Beden dilimizi her an kullanmaktayız. Ancak önemli olan doğru kullanıp kullanmadığımızı bilmek. Hareketlerimize yüklediklerimiz anlamlar, karşı tarafa verilen mesajları içerdiği için kendimizi doğru ifade edip etmediğimizi bilmek zorundayız.

Örneğin uzmanların açıklamalarına göre kullandığımız her jestin ve mimiğin farklı anlamları var. Eğer birinden ilgi bekliyorsak fiziksel olarak yakın bir pozisyon içerisine giriyoruz ya da uzak tutmak istediklerimizle aramıza mesafe koyuyoruz. Kollarımızın kapalı olması iletişime kapandığımızı, gözbebeklerimizin büyümesi heyecanımızı, ellerimizi ovuşturmamamız bir şeylerden şüphelendiğimizi gösteriyor.

Beden DiliBunlar ve nice bedensel hareketimizi nasıl kullanmamız gerektiğini bilmemiz hem iş hayatımızda hem de günlük yaşantımızda bizlere kolaylık sağlayabilir. Bu özelliklerinizi etkili kullanma tekniklerinden örnekler verirsek;

 • Karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız sizin ne kadar özgüveni yüksek olan biri olarak göstereceği için insanların gözlerine bakmaktan kaçmayın.
 • Ellerinizle ve yüzünüzle oynamanız tedirginlik göstergesi olduğu için mümkün olduğunca bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekir.
 • Güler yüzlü olmanız her zaman karşınızdakinin beğenisini kazanmanızı sağlar.
 • Ses tonunuzu ayarlamanız duygularınızı daha rahat ifade etmenizi sağlar. Kibar ve sakin bir tavır takınmalısınız.
 • Bir başka tedirginlik göstergesi de ayaklarınızı sallamanız. Bu konuya da özellikle dikkat edin.

Eğitimi Neleri Kapsar?

Diksiyon kurslarında verilen eğitimlerden olan jest, mimik ve beden dili kullanma kişiye hem kendini doğru ifade etme hem de karşındakini doğru anlama fırsatı veriyor. Ayrıca oyunculuk eğitimi almak isteyenlerin de temel derslerinden biri olarak; sahnede en iyi ifade şekillerini yakalamak için çeşitli tekniklerle gerçekleştirilir. Bu eğitimin kapsadığı diğer konular ise;

 • Etkili konuşma ve diksiyon
 • Ayak, kol, el ve bacak hareketleri
 • Doğru duruş ve yürüme
 • Bakışlar ve ifadeler
 • İnandırıcılık
 • İlk izlenim

Neden Gereklidir?

Bu eğitim her hareketi anlamlı bir bütün olan insanoğlunun şifrelerini çözmek için gereklidir. Ayrıca topluluk önünde rahatlıkla kendimizi ifade edebilmemiz ve iş hayatımızda daha etkin rol oynamamız için bize yardımcı olacaktır.

Kariyerini oyunculuk üzerine şekillendirmek isteyen kişilerin sahnede kendini daha rahat gösterebilmeleri ve ifade edebilmeleri için de gereklidir. Diksiyon, doğru duruş ve ifade eğitimleri ile birleştiğinde daha yararlı bir eğitim olacaktır. 

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:32
Son Yorumlar
 • esin taş
  diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
 • UGUR
  Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 19 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi