Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Kelime Telaffuzu ve Fonetik

Kelime Telaffuzu ve Fonetik

Telaffuz ve fonetik nedir?

Fonetik ses bilgisi anlamına gelir ve dildeki seslerin oluşumunu ve aktarılmasını inceler. Belirli bir dile bağlı kalmayarak insanın çıkarabildiği tüm sesleri araştırır.

Ses bilgisinin temeli olan ve seslerin nasıl oluştuğun, algılanış şekillerini inceleyen alan olarak fonetik konuşmanın gerçekleştirilişi, hece, vurgu, ton gibi çeşitli kavramları da kapsar.

Telaffuz bir dilde yer alan sözcüklerin söyleniş biçimlerine denir. Bir diğer adı söyleyiş ve boğumlanmadır. Kendi içinde yöresel farklılıklar gösterir ve en geniş tanımı dilin özelliklerinin ses dönüşme şekillerinin incelenmesidir. Yerli ve yabancı sözcüklerin vurgu ve tonlamalara göre okunmasıdır.

Duygu ve düşünceleri ifade etme aracı olan kelimelerin en doğru konuşma kurallarına göre söylenmesini sağlama amacı ile verilen eğitimlerde güzel konuşma ve iyi iletişim kurma yetenekleri kişiye kazandırılır. Özellikle kurum ve kuruluşlardaki yetkililerin ya da konuşmacı olarak ve eğitim alanında çalışanların doğru telaffuz unsurlarını bilmeleri gerekir. Bunun için de diksiyon kursları ve akademiler kişilere yardımcı olmaktadır.

Telaffuz ve Fonetik İlişkisi – Dilinizin Kurallarını Eksiksiz Öğrenin

Ses bilimi olan fonetik ile seslerin gırtlaktan doğru çıkması anlamına gelen telaffuzun aralarında doğrudan bir ilişki vardır.

Seslerin çıkışının nasıl olması gerektiği bilinirse telaffuzları da o derecede iyi olacaktır. İletişimin en önemli aracı olan dilin gırtlak, ses telleri, küçük dil, damak, dil, dişetleri, dudaklar, geniz ve benzeri organlar ile olan ilişkisi incelenerek harf dediğimiz kavramların okunuşu sağlanır.

Fonetik ile seslerin söylenişini öğrenmek sonrasında boğumlanma denilen hecelerin doğru ses değerleri ile söylenmesi kavramını oluşturur. Sonrasında yaşanılan bölgeye göre İstanbul, Trakya, Van ağzı gibi kavramlarla isimlendirilir. Her ne kadar harflerin gırtlaktan doğru çıkışları bilinse de bu şekilde bölge özellikleri engellenemez. Ancak isteyen kişilere diksiyon kursları bu konuda yardımcı olabilir. 

Doğru Telaffuz Nasıl Sağlanır?

Diksiyon kurslarının temel eğitimlerinden olan telaffuz dersleri, seslerin ağızdan çıkışını ve farklı duygulara göre nasıl konuşulması gerektiğini öğretir. Bu derslerde İstanbul ağzı temel alınırken yabancı kelimelerin söyleniş biçimleri korunur.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:29
Son Yorumlar
  • esin taş
    diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
  • UGUR
    Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 8 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi