Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Spikerlik ve Seslendirme

Spikerlik İngilizce “speaker” kelimesinden gelen ve anlamı herhangi bir radyo, televizyon yayınlarında haber ya da program sunan kişilerin yaptığı işe verilen isimdir. Ayrıca yine radyo ve televizyondaki yarışmalar, oyunlar vb. eğlence programları da spikerler tarafından sunulur.

Seslendirme ise dizi, film, radyo gibi yayın araçlarında karakterlere ses ile can verme sanatıdır. Kişiler stüdyo ortamında karakterin duygu ve düşüncelerine göre tonlama ve vurgu yaparak belli bir metin yardımı ile konuşmalarını yaparlar.

Sorularınızı Hazırlayın; Mikrofonu Kapın!

Spikerlik ve SeslendirmeSpikerlik genellikle İletişim fakültelerinde verilen dersler sonrasında yetenekli olan kişilerin kendilerini bu alanda yönlendirmeleri ile yaptıkları mesleklerdendir. Genellikle çocukluk hevesi olarak başlayan spiker olma telaşı sesi güzel olan kişilerin aileleri ve öğretmenleri tarafından teşvik edilmeleri ile şekillenir.

Diksiyon kurslarında da verilebilen eğitimlerle bu mesleğin gereğini yerine getirebilecek kişilerin öncelikle; dilbilgisi kurallarına hakim olması, Türkçeyi iyi kullanması, diksiyonunun düzgün olması, genel kültürünün yüksek olması, hazır cevap ve soru sorma yeteneğinin olması gerekir.

Günümüzde en ünlü spikerler; Ali Kırca, Metin Uca, Gülgün Feyman, Erkan Yolaç, Mustafa Yolaşan gibi isimlerdir. Her biri alanında uzman olan bu kişiler çeşitli diksiyon kurslarında kendileri gibi yetenekli spikerler yetiştirmektedirler.

Sunuculuk ve Spikerlik Arasında Fark Var Mıdır?

Haber spikerliği gazetecilik bölümlerinden mezun olanların tercihi oluyor. Aslında bunun yanında diksiyon eğitimleri ile birlikte herhangi bir alanda sunuculuk yapmanız da mümkün. Televizyonların magazinden spora kadar pek çok yayın akışında eğitimli ve düzgün konuşabilen kişilere ihtiyacı var.

Ülkemizde yarışma ve müzik programlarında gördüğümüz ünlü sunucular ise: Burcu Esmersoy, Saba Tümer, Esra Erol, Pınar Altuğ, Behzat ve Süheyl Uygur, Acun Ilıcalı, Osmantan Erkır ve Alp Kırşan gibi isimlerdir.

Etkileyici Sesler, Karakteristik Bir Duruş!

Bir diğer adı dublaj olan seslendirme, teknik donanım ve çalışma ekibine ihtiyaç duyulan bir işlemler sürecidir. Stüdyo ortamında ses düzenekleri, mikrofon gibi araçlar yardımı ile çekilen filmlerin, dizilerin ve oyunların üzerine eklenen sesler ile yapılır.

Genellikle yabancı filmlerin sinema ya da dvd gösterimleri için yapılan seslendirmeler yine aynı şekilde sinema ya da tiyatro sanatçıları tarafından gerçekleştirilir. Ancak günümüzde sadece seslendirme işi ile uğraşan kişiler vardır. Bu sebeple diksiyon kursları ve güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölümleri bu alanda sanatçı yetişmesini sağlarlar. 

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:34
Son Yorumlar
  • esin taş
    diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
  • UGUR
    Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 27 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi