Diksiyon Kursları Yorum ve ŞikayetleriDiksiyon Kurs TavsiyeleriEn Uygun Fiyat Sunan Diksiyon Kursları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Vurgu ve Tonlama

Vurgu ve Tonlama Nedir?

Vurgu ve TonlamaKonuşma sırasında bazı kelimelerin ve hecelerin üzerinde diğerlerine göre daha fazla yapılan baskıya vurgu denir. İnişli ve çıkışlı söyleyişler ile bazı sesler kuvvetli söylenir.

Konuşma sırasında duygu ve düşüncelere göre ses tonunun incelip kalınlaşması, alçalması ya da yükselmesi biçimine tonlamadenir. Standart bir konuşma biçiminden çok sesin kelimelerin anlam özelliklerine göre değişmesi idealdir.

Doğru ve Anlamlı Konuşmak Mümkün!

Türkçe değişik dillerden etkilenen yumuşak vurgulu ve değişken bir dildir. Farklı kelimeler dilin yapısına uyum sağlasa da konuşurken dikkat edilmesi gerekir.

İkiye ayrılır:

 • Kelime vurgusu
 • Cümle vurgusu

Kelime vurgusu Türkçe’nin ses özelliklerine göre bazı eklerin ve seslerin diğerlerine göre daha baskılı okunması durumudur. Özellikleri ise:

 • Hitaplarda daima ilk hecede bulunur.
 • Orta hecelerde bulunmaz.
 • Tek heceli kelimelerde vurgu aranmaz.
 • Yer isimlerinde genellikle ilk hecede olur.
 • Zarflarda baştadır.
 • Yabancı dillerden alınan sözcüklerde orijinal haliyle korunmaktadır.
 • Pekiştirme sözcüklerinde ise pekiştirme eklerinde bulunur.
 • “-ma, -ca, -madan” ekleri vurguyu kendilerinden önceki heceye atarlar.

Cümle vurgusu ise kelime ve kelime gruplarından oluşan cümlenin anlamına ve içerdiği duyguya göre belirli bir şekilde yükleme yapılır. Odak noktasının değişmesi ile öne çıkarılmak istenen kelimeye de baskı yapılır. Yükleme yakın sözcükler odaktadır. Özellikleri ise;

 • Yeni bir bilgi veriliyorsa odaklama yüklemden önceki sözcüktedir.
 • Soru cümlelerinde soru eklerine yapılır.
 • Devrik cümlelerde de yüklemdeki zaman ekine yapılır.
 • Heyecan ifade eden cümlelerde ünlem sözcüğünde yer alır.

Tonlamanızı Ayarlayabilirsiniz!

TonlamaTonlama konuşma sırasında hissedilen duyguya göre ses perdelerindeki değişme ile meydana gelir. İsteyerek ya da istemeyerek günlük hayatımızda duygu değişimlerimize göre biçimini belirleriz.

Ayrıca herhangi bir topluluk önünde sunum yapmanın ya da çalışma hayatındaki ilişkilerde de tonlamanın ayrı bir yeri vardır. Doğru vurgu ve tonlamalar ise isteyen kişilere diksiyon kurslarında öğretilebilir.

Yazı dilinde görülmez. Konuşma dilinde ortaya çıkar ve o anki hissettiklerimizi ele verdiği için aslında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Beş çeşittir:

 1. Düz
 2. Yükselen
 3. Alçalan
 4. Yükselip alçalarak dalgalanan
 5. Alçalıp yükselerek dalgalanan

Ayrıca emir cümlelerinde, soru cümlelerinde, ünlem cümlelerinde daha fazla ortaya çıkar. Kelimelerin anlamlarına ve karşı tarafa vermek istediğimiz duyguya göre yaptığımız tonlama değişir. Bu sebeple doğru formlarını öğrenmek ve günlük hayatta kullanmak için bu alanda eğitimler alınabilir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Diksiyon Kurs Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
22 Nisan 2018 - 12:30
Son Yorumlar
 • esin taş
  diksiyon kursları hangi günlerde oluyor Devamı
 • UGUR
  Diksiyon eğitiminin şiveli konuşmaya etkisi olur mu ? Ne kadar uğraşırsam uğraşayım b... Devamı
Anket
Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edersiniz?
 

Sıkça Sorulan Sorular
Diksiyon Kişiye Ne Katar?Diksiyon Kişiye Ne Katar?Aldığınız eğitim sizi her şeyden önce toplum önünde etkili bir konuşmacı yapar. Nefesini, sesini doğru şekilde kullanmayı öğrenen birey daha rahat doğaçlama...
Kişisel Gelişim EğitimleriKişisel Gelişim Eğitimleri Diksiyon eğitimi aldığınız kursların pek çoğunda benzer alanlarda da kişisel gelişim kursları düzenlenmektedir. Aslında diksiyon üzerine alacağınız eğitim...
Diksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma EgzersizleriDiksiyon Alıştırmaları Doğru Konuşma Egzersizleri Her kursun kendine göre teknikleri ve eğitimleri olsa da genel olarak kullanılan materyaller ve metinler aynıdır. Örneğin tekerlemeler bu anlamda oldukça sık kullanılır...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 13 konuk çevrimiçi

Fotoğrafçılık Kursu
Seo
Seo Fiyatları

Diksiyon Eğitimi
Diksiyon Eğitimi
Sesinizi en etkili ve doğru şekilde kullanarak iyi bir konuşmacı olursunuz! Özgüveninizi artar, duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden rahatça ifade edersiniz.
Diksiyon Kursları
Diksiyon Kursları
Kurslarda teorinin yanı sıra pratik eğitim de alırsınız. Sosyal bir ortamda, sizin gibi bu işi öğrenmeye hevesli her yaştan insanla keyifli bir eğitim süreci geçirirsiniz.
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Seslendirme Dublaj Eğitimi
Film, dizi, reklam ve belgesel gibi alanların tamamına dublajcı yetiştiren bir programdır. Bu eğitimle seslendirme üzerine teknik ve teorik bilgiler edinirsiniz.
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Spikerlik Sunuculuk Eğitimi
Haber, spor, eğlence-magazin, kongreler, özel davetler, tartışma programları gibi sunuculuk-spikerliğin tüm alanlarında bilgi ve pratik sahibi olursunuz.
Temel Oyunculuk Eğitimi
Temel Oyunculuk Eğitimi
İyi bir oyuncu nasıl olmalıdır? Doğaçlamayı, beden dilini kullanmayı, hareket oyunculuğunu, rol çeşitlerini öğrenebilir ve sahne üzerinde denemeler yapabilirsiniz.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012
Diksiyon Kursları Rehberi